STŘEDOVĚK - rozvoj hospodářství a obchodu.
Vesnice – 10 až 15 domů. Rolníci byli poddaní, odvádění poddanských dávek . Města – rozkvět ( 3-5 tisíc obyvatel). Měla příkopy, hradby, brány, měšťanské domy, kostel, radnici. Rozkvět řemesel. Novou skupinou obyvatel byla šlechta a zemané.
JAN HUS
Po Karlu IV. nastoupil na trůn jeho syn Václav IV., který byl energický.Nastal útlak poddaných. Církev bohatla a nežila podle přikázání. Prodávala odpustky. Proti tomu byl Mistr Jan Hus. Byl profesorem na Karlově univerzitě. Kázal v Kapli Betlémské. Byl pozván na koncil do Kostnice a zde byl 6.7.1415 upálen na hranici.
HUSITSKÉ VÁLKY
Upálení J.Husa vyvolalo v Čechách pobouření a rozdělilo lid na 2 skupiny. Husité – Husovi stoupenci, ve znaku měli kalich, hlásali přijímání pod obojí způsobou, vybudovali opevněné město Tábor, kde měli společný majetek, vytvořili vojsko, v jehož čele stál zeman Jan Žižka z Trocnova. Jako zbraně používali upravené zemědělské nářadí (hlavně cepy, řemdichy, sudlice,…). Využívali vozovou hradbu a děla. Husitské vojsko porazilo oddíl rytířů v bitvě u Sudoměře, po mnoho let se muselo bránit útokům křižáckých vojsk. Povzbuzovala je píseň „ Ktož sú boží bojovníci“, která u nepřátel vzbuzovala strach.
Jan Žižka
Nebyl nikdy v bitvě poražen. Zvítězil v bitvě u Domažlic. Dlouhé období válek mělo neblahé důsledky pro českou zem. Po smrti Žižky si část vojsk říkalo „sirotci“. Mezi husity docházelo k neshodám. Nakonec byli poraženi v bitvě u Lipan (díky válečné lsti). Husitské války končí, ale klid v Čechách nenastal.
ŽIVOT V ČECHÁCH PO HUSITSKÝCH VÁLKÁCH
Po smrti Václava IV. se ujímá vlády jeho bratr Zikmund Lucemburský. Nebyl oblíbený, vládl krátce. V českých zemích zatím soupeřili o moc šlechtici, opět zde řádily bandy loupeživých rytířů, obyvatelé zůstali rozděleni na 2 skupiny (katolíky a Husovy stoupence). Vzniklo nové náboženství - Čeští bratři. Vydávali knihy (tisk).
JIŘÍ Z PODĚBRAD
Byl to stoupenec umírněného husitství, český šlechtic, správce království. Po smrti Ladislava Pohrobka (následník trůnu) se stal českým králem. Usiloval o udržení míru v zemi, spory řešil dohodou. Po celý život vedl spor s uherským králem Matyášem (spojencem některých českých šlechticů). Za svého následníka doporučil syna polského krále Vladislava Jagellonského.